Ayak Bakımının Önemi

Ayak Bakımının Önemi

Ayağınızın sağlığını ve güzelliğini düşünüyorsanız bunun için düzenli olarak ayak bakımı yaptırmanız gerekir. Günlük uygulanan bakımın yanı sıra aylık ve haftalık olarak da daha farklı bakımlar uygulayabilirsiniz. Ayak bakımının önemi özellikle ilerleyen yaşlarda daha iyi farkına varacağınız bir konudur. Hem estetik açıdan hem de sağlık açısından ayakların bakımlı olması gerekir.

Medikal Ayak Bakımı Nedir?

Şüphesiz ki vücudun en çok yıpranan ve zarar gören yerlerinden biri de ayaklardır. Çünkü tüm vücudun yükünü taşıyan ayaklar hem bedensel yorgunluğu taşır hem de çok az dinlenme fırsatı bulabilir. Bu nedenle ayak bakımını ihmal etmemek her şeyden önce sağlık için mühimdir.

Medikal ayak bakımı dediğimiz uygulama da öncelikle sağlık, sonrasında da estetik için yapılabilen bir uygulamadır. Tırnağın yanlış kesilmiş olması, yetersiz ayak bakımının yapılması, nasır oluşumu, ayakkabının vurmasından kaynaklı şişlikler ve morluklar, yaralar ve benzeri durumları geçirmek için de yapılan medikal ayak bakımı, ayaklarınızın daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Rutin olarak en azından ayda bir kez medikal ayak bakımı yapılması önerilmektedir.

Medikal Ayak Bakımında Bu Uygulamalar Yapılıyor

  • Modern ayak ve el sağlığı bakımının yapılması
  • Diyabeti olan hastalara el ve ayak bakımı yapmak
  • Terleyen ayaklara ve ellere bakım yapmak
  • Çatlak topukları tedavi etmek
  • Siğillerin giderilmesi için yapılan bakım
  • Mantarlı tırnaklara yapılan bakım
  • Deforme olmuş el ve ayaklara yapılan bakım
  • Nasırların yok edilmesini sağlamak

Ayak Bakımı İçin Nasıl Kişisel Önlemler Alınabilir?

Ayak bakımını dışarıya yaptırmıyor olsanız bile bunu rutine bağlayarak evde kendi imkanlarınızla da sağlayabilirsiniz. Evde yaptığınız ayak bakımı da sonuçlarını en kısa sürede gösterecektir. Ayak bakımının önemi hakkında yeteri kadar bilgi edindiyseniz, nasıl bakım yapacağınızı da zaman içerisinde anlayabileceksiniz. Bunun için öncelikle ayaklarınızı her gün ılık suyla yıkayabilir ve yumuşak bir şekilde dinlendirebilirsiniz.

Ayak tırnaklarınızı keserken düz kesmesi ve köşelerini de yuvarlatmayı unutmamanız gerekir. Ayakkabı seçimi de önlem almak için çok önemlidir. Ayağınızı sıkmayacak yumuşak ayakkabı seçmeniz önemlidir. Genelde tabanları kalın, dikişsiz ve deri olan ayakkabılar ayağınızı rahatsız etmeyecektir. Kadınların yazın giydiği parmak arası terlikler aslında ayak sağlığı açısından pek de önerilmeyen ayakkabılardır.

Ayağınızı düzenli olarak kremlerle nemlendirmeniz de bakım açısından önemlidir. Ayrıca düzenli olarak ayak sağlığınızın durumunu detaylı olarak kontrol etmeniz de gerekir. Bunun için bir ayna kullanabilir ve parmak aralarınızı detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Sadece ayakkabı seçimi değil, çorap seçiminin de çok önemli olduğunu unutmamanız gerekir. Yumuşak dokuya sahip çoraplar giymeniz gerekir. Eğer ayağınız terliyorsa buna uygun çoraplar seçebilir ve havlu tarzı kumaşlar kullanabilirsiniz.

Topuk Çatlaklarını da Önemsemeniz Gerekir

Ayak bakımının önemi özellikle ayakta çalışan ya da gün içerisinde çok sık ayakta durmak zorunda kalan biri için çok daha önemlidir. Bu nedenle ayaklarla ilgili hiçbir sorunu göz ardı etmemelisiniz. Bunlardan biri de topuk çatlaklarıdır. Kuru cilt yapısına sahip kişilerde topuk çatlağı çok sık görülebilir ve bu durum için mutlaka bir doktora gitmek ve uzmandan yardım almak gerekecektir. Ölü deriyi temizlemeniz için bazı ipneler ve ilaçlar kullanılabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz:

Whatsapp Sipariş
Mesajı Gönder