Ayak Mantarı Hakkında Yazı

Ayak Mantarı Hakkında Yazı

Ayak ve tırnak mantarı olarak da bilinen hastalık oldukça yaygın  bir cilt hastalığı olduğu için ayak mantarı hakkında yazı ve kaynak bulmanız da çok olasıdır. Eğer böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız mutlaka çözümü için bir uzmandan yardım almalı ve neler yapabileceğinizi öğrenmelisiniz.

Ayak Mantarı Her Yaşta Kişide Görülebiliyor

Ayak mantarı sorunu aslında daha çok yetişkinlerde görülüyor olsa da aslında 12 yaşından küçüklerde bile nadir olsa da çıkan bir cilt hastalığıdır. Ayrıca kolaylıkla tedavi edilen bir cilt hastalığı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bilmeniz gereken en önemli nokta bunun tedavi edilen bir hastalık olmasına rağmen tekrarlama ihtimalinin her zaman olmasıdır.

Ayak mantarına neden olan mikrop ufak bir organizma olduğu için bu organizma kişide daha sonrasında tekrarlayabilir. Mantar genelde karanlık, ılık ortamlarda büyüdüğü için ayağınızı mesken tutabilir. Ayrıca kişilere ortak kullanım alanlarından, havlulardan, terlik ve ayakkabılardan da geçebilir.

Ayak Mantarının Sebep Olduğu Durumlar Nelerdir?

Ayak mantarı hakkında yazı ve tedavilere baktığınız zaman aslında bu mantar türünün kendi içerisinde bazı çeşitlere ayrıldığını görebilirsiniz. Ayak mantarının sebep olduğu bazı belirtiler vardır ve bu belirtilerin şunlar olduğunu söyleyebiliriz:

  • Ayağınızın alt kısmında kepeklenme ya da kızarma, kuruma gibi belirtiler gözlemleyebilirsiniz. Bu belirtiler sayesinde ayağınızda çirkin bir görünüm oluşabilir.
  • Ayağınızın şiddetli bir şekilde kaşınması söz konusu olabilir. Bu da zaman içerisinde su toplamaya ve yaraya neden olabilir.
  • Küçük ayak parmağınızda soyulma ve yarılma olabilir.
  • Ayak tırnağınız normalden daha da kalınlaşabilir ve renk değiştirebilir.

Ayaklarda Meydana Gelen Soyulma Mantar Nedeni Olabilir mi?

Ayağınızda meydana gelen soyulma aslında mantar nedeni olabilir. Çünkü bu durum mantarın en yaygın belirtileri arasındadır. Birçok insanda yaşadığı süre boyunca en az bir kez mantar problemi olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle tedavisi olmayan, zorlu bir rahatsızlık olduğu düşünülmemelidir. Sadece kimi insanlarda çok sık tekrarlaması hayatın akışını bozabilir ve sizi ciddi derecede rahatsız edebilir.

Tinea Pedisi isminde olan ayak mantarı nemli ve ılık ortamlarda ürediği için bu durum zamanla ayaklarınızda soyulma da yapabilir. Ayağınızın durumunu gözlemledikten sonra kendinize teşhis koymak yerine mutlaka bir uzmana danışmalı ve bir uzmandan yardım almalısınız.

Ayak Mantarı İçin Bitkisel Çözümler Bulabilirsiniz

Ayak mantarını çözmek için evde kendi hazırlayabileceğiniz bazı bitkisel yöntemler de vardır. Bunların başında da çay ağacı yağı gelir. Ayak parmakları arasında oluşan mantarlara çok iyi geldiği bilinen bu çay ağacı yağı enfeksiyonları da geçirdiği için genellikle kullanımı yaygındır ve tercih edilir.

Sarımsak kullanımı da bir başka yoldur. Enfekte eden ve mantarın büyümesini engelleyen sarımsak çok sayıda mantar problemini giderdiği için kullanılır. Sarımsağı ayağınız için kullanmak istiyorsanız bir kapta sarımsak ezmeli ve sıcak suyla bunu karıştırmalısınız. Ardından da 30 dakika kadar beklettiğiniz sarımsağı haftada iki kez ayağınızdaki mantarlı bölgeye uygulamalısınız. Bir süre rahatsız edici bir koku yayılsa da kısa sürede mantar sorunu ortadan kalkabilir. Sarımsak ve çay ağacı yağından sonra karanfil öz yağı da mantarlar için bir tedavidir. Ayak mantarı hakkında yazı ve tariflerde bunu da bulabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz:

Whatsapp Sipariş
Mesajı Gönder