Probiyotik Nedir?

Probiyotik Nedir?

İnsan vücudu için kullanımı faydalı olmakla birlikte çeşitli besinlerde bulunan probiyotik canlı mikroorganizmalar olmakla birlikte sindirim ve boşaltım sistemlerinin sorunsuz çalışmasına katkı vermektedir. Probiyotik nedir sorusu farklı şekillerde cevaplanabilirken aynı zamanda K Vitamini açısından verimli olduğu da söylenebilir.

Probiyotik Kullanımlarının Yararları

Çeşitli araştırmalar sonucunda ortaya koyan testlerle yararlı olduğu görülen probiyotik bakteriler, bağırsak içinde bulunmaktadır. Zararlı maddelerin atılmasını sağlarken yararlı olan bakterilerin yenilenmesi ve dengelenmesi elde edilmektedir. Böylelikle tam ve eksiksiz bir şekilde vücudun performans sağlamasında yararlı olduğu belirtilmektedir. Birçok farklı sağlık sorunuyla karşılaşılmasında kullanılan probiyotik maddeler aynı zamanda vücudun dirençli kalmasını da beraberinde getirmektedir.

Probiyotik İçeren Besin Maddeleri

Yoğurt başta olmak üzere Kefir, peynir, turşu, keçi sütü, ayran, bitter çikolata, kombu çayı, sirke, nar ekşisi, boza, zeytin, süzme peynir gibi ürünlerde probiyotik bulunmakla birlikte etki süreleri ve etki gücü de değişkenlik içermektedir. Bu açıdan değerlendirilmesi durumunda ilk kaynak yoğurt olurken sindirim sistemli tüm rahatsızlıklarda yüksek etki gücü barındırmaktadır. Bunun yanı sıra peynir, turşu gibi besin maddeleri de yenileme sağlarken vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir.

Keçi Sütü

Keçi sütü ise daha ziyade enerji sağlaması yaparak zinde kalınmasını ve yararlı bakterilerin çoğalmasını kazandırmaktadır. Süt ürünlerinin iki kat daha fazla probiyotik içeren bitter çikolata ise çok az tüketimiyle etki gücünü katlamaktadır. Probiyotik nedir sorusuyla birlikte içerdiği oranlarıyla birlikte besin maddeleri bu şekilde sıralanırken kullanımları da günlük ihtiyaca göre olmaktadır.

Probiyotik Hangi Durumlarda Daha Gerekli Olur?

Probiyotik içeren besinlerin tüketilmesinde birtakım değişiklikler olabileceği gibi günlük alımları çok düşük seviyelerdedir. Bununla birlikte bazı vücutların çok daha fazla probiyotik içerikli ürünlere ihtiyaç duyduğu da görülmektedir. Bunun en önemli etkisi ise zararlı bakterilerin sayısal anlamda çok daha yüksek olmasıdır. Özellikle direnci düşen ve bağışıklık sistemi zayıflayan kişilerde çok daha yüksek düzeyli probiyotik tüketimi gereklidir. Zararlı bakterilere karşı vücudun etkisiz bırakılmasını beraberinde getiren durumlar şu şekildedir:

  • Çok aşırı antibiyotik kullanımıyla vücut direnci düşerken zararlı bakterilerin sayısı artmaktadır.
  • Sindirim sistemlerinde ortaya çıkan köklü problemlerle bağışıklık sistemi zarar görmektedir.
  • Kötü ve yetersiz beslenme sonucunda da probiyotik ihtiyacı artarken zararlı bakteri oluşumları yükselmektedir.
  • Çok aşırı şekilde hayvansal protein ve hayvansal yağlı ürünlerin tüketimi de bağışıklık üzerinde olumsuz etkiler içermektedir.
  • Yaşa bağlı olarak aşırı stresli yaşamın olması da vücut direncini kıran hususlar arasındadır.

Probiyotik Kullanımları Nasıl Olur?

Zararlı bakterilerle süregelen mücadelesinden dolayı bağırsak duvarına yapışmalarını önleyen probiyotikler aynı zamanda kalın bağırsak bünyesindeki Ph değerini de düşürmektedir. Bu sayede asidik bir ortam sağlanırken zararlı bakterilerle mücadele edecek iyi bakterilerin sayısı da artmaktadır. Çeşitli parazitler sonucunda ortaya çıkan tüm ishallerin geçirilmesini de böylelikle sağlamaktadır.

  • Antibiyotik kullanımından dolayı oluşan tüm ishal durumlarında kullanılabilmektedir.
  • Hassas barsak sendromu oluşumlarında kullanımı bulunmaktadır.
  • Enfeksiyona bağlı ishallerin geçirilmesinde etkili olmaktadır.

Probiyotik Kullanımı Şart Mı?

Sağlığı yerinde olmakla birlikte sebze ağırlıklı beslenen kişilerde yüksek probiyotik gerekliliği olmamaktadır. Bundan ötürü kullanımı da şart değildir. Aynı zamanda çeşitli kimyasal ilaçların çok sık alınmaması, meyve- sebze tüketim oranının yüksek olması ve baklagiller tüketiminin bulunması da bağırsak florasının dengeli olacağını göstermektedir. Probiyotik nedir sorusuyla birlikte cevaplanabilecek sorular arasında bulunan kullanım sorusu şart olmamakla birlikte beslenme ve yapısal etkilere bağlı olarak değişkenlik içermektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz:

Whatsapp Sipariş
Mesajı Gönder