Saç Dökülmesi Hakkında

Saç Dökülmesi Hakkında

Farklı bir mevsime geçiyor olmak, strese girmek, demir eksikliği ve sayabileceğimiz daha birçok nedenden dolayı saçlarınız daha çok dökülüyor olabilir. Bu nedenle saç dökülmesi hakkında söyleyebileceğimiz en temel bilgi her saç dökülmesinin altında farklı bir neden yattığıdır. Bu nedenle tedavinin bulunabilmesi ve saçların dökülmesinin durdurulması için sorunun kaynağını bulmak önemlidir.

Ne Kadar Saç Dökülmesi Normal Kabul Ediliyor?

Sağlıklı bir saç derisi baz alındığında bunda yaklaşık 100 bin adet saç teli olduğunu söyleyebiliriz. Normal kabul edilen dökülme sayısı da yetişkinlerde günde ortalama 100-150 adet saç telidir. Saç dökülmeleri genetik olabileceği gibi hormonal, besinsel değişimler, kimyasal maddelere maruz kalmak gibi sebeplerden de olabilir. Ayrıca psikolojik rahatsızlıklar ve stres de söylediğimiz gibi bu dökülmelere neden olabilir.

Sağlıklı bir bireyde bazı değişimlerden ötürü artan saç dökülmesi yaklaşık 2 ay kadar sürer. Ancak senede 3 kez tekrarlanan bu saç dökülmesi eğer 2 aydan daha fazla sürüyorsa bir uzmana danışmak şarttır. Tedaviden sonra birey tam olarak 6 ay ile 12 ay arasında normal hale dönecektir.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesi hakkında saydığımız birçok neden bireyden bireye değişiklik gösterse de genelde kadınlarda meydana gelen saç dökülmelerini bazı kategorilerde genelleyebiliriz. Kadınlardaki saç dökülmesinin nedenleri şöyledir:

  • Menopoza girmek kadınlarda önemli bir saç dökülme belirtisidir. 50 yaşına yaklaşan kadınların çoğu saç dökülmesi sorunu yaşar.
  • Stres ve travma da önemli bir nedendir. Travmatik olaylar saç dökülmesini hızlandırır.
  • Hamile kalmak hormonsal olarak bedende büyük değişimlere neden olduğu için saç dökülmesi yapabilir.
  • Beslenme düzeninin değişmesi ya da ani kilo kayıpları da saç kaybına yol açabilir.
  • Saça sert davranmak ve gergin saç modelleri kullanmak, ısıyla şekillendirme yapmak da saç dökülmesine neden olur.

Bazı İç Hastalıklarında da Saçlarınız Dökülebilir

Bazı iç hastalıklarında da saçlarda dökülme gözlemlenebilir. Bunlar genelde tiroit bezi hastalıkları, romatizmal hastalıklar, zayıflama ilaçları, böbrek üstü bezi hastalıkları, diyabet ve benzeri hastalıklardır. Bu hastalıklar için kullanılan bazı ilaçlar saçlarda dökülmeye neden olabilir.

Ayrıca doğum kontrol hapı da saç döken bir diğer nedendir. Bunu kesmek için uzman bir doktora danışmak ve tetkikler sonucu yönteme karar vermek gerekecektir. Saç dökülmesini aşmak için yardımcı ilaçlar kullanılabilir ya da ilaçlarınızın dozu düşürülebilir. Ancak danışmadan hareket etmenizin sağlıksız olacağını unutmamalısınız.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Daha Farklı

Erkek tipi saç dökülmesi dediğimiz durum aslında genetik zeminde yatan bir sorundur. Bir diğer adı da adnrogenetik saç dökülmesidir. Erkeklerin yarısında saç dökülmesi durumu gözlemlenirken bu durum kadınların sadece % 20-25’inde görülür. Erkeklerdeki saç dökülmesi daha içten izlenebilir ve yıllar içerisinde sonucunu gösterir.

Saç dökülmesi hakkında erkek tipi saç dökülmelerinin daha sinsi olduğu söylenebilir. Saçlar incelir ve arka kısmında bir incelme söz konusu olabilir. Tedavi uzun soluklu olduğu için yıllar sürebilir. Erkek tipi saç dökülmesi dışında saç kıran tipi saç dökülmesi, vitamin eksikliğine bağlı saç dökülmesi, strese bağlı saç dökülmesi, tiroit hormonlarına bağlı saç dökülmesi gibi sayabileceğimiz farklı nedenlerden kaynaklanan saç dökülmeleri vardır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz:

Whatsapp Sipariş
Mesajı Gönder