Saç Uzaması Hakkında

Saç Uzaması Hakkında

Saç uzatmak kimi zaman çok uğraşlı ve zorlu bir süreç olabilir. Eğer saçınız yıpranmışsa ve saçınızın uzaması zorlaştıysa bunun için kullanabileceğiniz bazı yöntemler var. Eğer yavaş uzayan bir saç tipine sahipseniz saç uzaması hakkında daha çok bilgi almak isteyebilir ve sabrınızın meyvesini alarak siz de uzun saçlara kavuşabilirsiniz.

Saç Uzatırken Sıkı Toplanmış Saçları Tercih Etmeyin

Saçınızı toplarken daha rahat hissediyor ya da bunu daha şık buluyor olabilirsiniz. Ancak saçın tepesinden sıkı bir şekilde toplanmış olan saçlar aslında saçınıza yapacağınız bir kötülük. Bilhassa çok sık yapılan modellerden biri olan at kuyruğu, saçı gerdiği için aslında saç köklerinde bir tahribat oluşturuyor. Bu da saçlarınızın uzamasını yavaşlatıyor. Eğer yine de saçınızı toplayacaksanız daha gevşek bir şekilde saçınızı toplamalı ve yumuşak tokalar kullanmalısınız.

Saçı çok sıcağa karşı korumak da önemlidir. Düzenli olarak ısı uygulamak saça zarar verir. Yüksek ısılarda saçlar daha çabuk kırılır ve yıpranan saçın uzaması da azalır. Yani şekillendirici ürünleri olan maşa ve düzleştirici gibi aletleri kullanırken de ısıya karşı koruyucu spreyler kullanmanızda fayda vardır. Bu sayede ısının yıpratıcı etkilerinden kurtulmuş olacaksınız.

Saç Uzatırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Eğer saç uzaması hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız bu sayacaklarımıza önem verin. Uzun bir saça kavuşmanın hayal olmadığını siz de görecek ve sabrederek daha bakımlı, uzun ve ışıl ışıl saçlara kavuşacaksınız. Bunun için yapmanız gerekenler kısaca şunlardır:

  • Sağlıklı beslenmeye çok dikkat edin.
  • Yastık kılıfınızı düzenli olarak değiştirin. Dilerseniz saten kumaştan bir yastık kılıfı tercih edebilirsiniz.
  • Duştan çıkmadan önce son zamanları soğuk suyun altında geçirin
  • Maşa ve düzleştirici gibi saç şekillendiricileri az kullanın ya da koruyucularla kullanın.
  • Saç kremi kullanın.
  • Saçlarınızı düzenli aralıklarla kırıklarınızı aldırmak için kestirin.
  • Saçınıza ve saç derinize masaj yapın.

Saçınızı Beslemek İçin Vücudunuzu Beslemeyi Unutmayın

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi saçınızı uzatmak için sağlıklı beslenmek son derece önemli. Birçok kişi karşısındakinin sağlıklı gözüküp gözükmediğini sadece saçlarından anlayabilir. Zeytinyağı, omega-3 gibi faydalı yağları vücudunuza alırsanız saçınızın daha hızlı uzamasını sağlamış olursunuz. Bu faydalı yağları bulabileceğiniz besinler de avokado, ceviz, fındık, keten tohumu, zeytinyağı gibi besinlerdir.

Sağlıklı saçlar için vitaminler de önemlidir. Bunun için C vitaminini de unutmamanız gerekir. Biotin gibi maddeler bakımından zengin olan bir diyet programı uygulayabilir ve saç dökülmenizin de önüne geçebilirsiniz.

Saçı Uzatan Doğal Formüller Nelerdir?

Saçınızı uzatmak için kimyasal kullanmak yerine bunu tamamen doğal yollarla yapmak istiyor olabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz yeşil çay içerdiği antioksidan nedeniyle saç için çok faydalıdır. İçecek olarak tükettiğiniz yeşil çayın saça faydasını görebileceksiniz. Üzüm çekirdeği yağı da saçı besler ve daha hızlı uzamasını sağlar.

Saç uzaması hakkında söyleyebileceğimiz doğal yöntemlerden biri de haşlanmış patates suyudur. Saç uzama sürecini hızlandıran ve pek çok kişinin bilmediği bu yöntemi saç diplerinize haftada birkaç kere uygulayabilirsiniz. En çok bilinen bir diğer yöntem de yumurta maskesidir. Zeytinyağı ve yumurta ile yaptığınız karışımı saç diplerinize uygulayabilir ve saçınızın uzamasını bu sayede hızlandırabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz:

Whatsapp Sipariş
Mesajı Gönder