Saçların İhtiyacı Olan Vitaminler

Saçların İhtiyacı Olan Vitaminler

Dış görünüşte çok önemli bir etken olan saçlar sağlıklı ve güzel görünmenin en önemli unsurlarından biridir. Sağlıklı saçlar aynı zamanda sağlıklı bir beden ve dinç bir görünüm demektir. Saçlarınızla ilgili bir sıkıntı yaşarsanız bu durum psikolojik dengenizi de bozacaktır. Saçların ihtiyacı olan vitaminler ve bakımları sağlarsanız, saçlarınız çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır.

Saçlarınızın Sağlığı İçin Yediklerinize Dikkat Etmelisiniz

Saçlarınızda yağlanma, kepeklenme, kuruma, matlaşma gibi problemlerin çoğu aslında vitaminsizlikten olur. Psikolojik bir problem yaşadığınız zaman da saçlarda bunun etkisini anında hissedebilirsiniz. Saç sağlığınızın bozulması beslenmenizle de ilgili olabileceğinden içerisinde vitamin yönünden saçınıza iyi gelecek gıdalar tüketmeniz gerekir.

Saça İyi Gelen B Grubu Vitaminleri Nelerdir?

  • B2 vitamini: Saç köklerinin çabuk yağlanması durumu ve saç uçlarının çok kuru olması durumu B2 vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. B2 vitamini alabileceğiniz besinler et ve süt ürünleri, karaciğer ve ekmektir.
  • B3 vitamini: Eğer saçınızda yeterli kadar B3 vitamini yoksa saçınız erken beyazlayabilir. Çünkü bu vitamin saçtaki pigment oluşumunda etkilidir. B3 bulabileceğiniz besinler balık, fıstık, bira mayası ve sığır etidir.
  • B5 vitamini: Eksikliği durumunda saç dökülmesi artabilir. Yiyecekler çok olan bir vitamindir. Özellikle yumurta sarısı, brokoli, tavuk eti, karaciğer, kepek ve tahıllarda bulunur.
  • B6 vitamini: Saç derisi kuruluğunuz ve kaşıntınız varsa B6 vitamini eksikliği yaşıyorsunuz demektir. Bunun için tavuk, balık, muz, fındık, patates, lahana soya fasulyesi gibi ürünler yemelisiniz.
  • B9 vitamini: Saçın uzamasına yardımcı olan bir vitamindir ve sebzeler, peynirde, balıkta vardır.
  • B10 vitamini: Saçların ihtiyacı olan vitaminler arasında sayabileceğimiz B10 vitamini saçın doğal renginin korunmasına yardımcı olur. Süt ürünlerinde ve patateste, balıkta, yumurta sarısında vardır.
  • B12 vitamini: Kafa derisi kuruluğu eksikliğinde hissedilebilecek bir etkidir. Et ve deniz ürünlerinde bulunan bir vitamindir.

A Vitaminini ve E Vitaminini de İhmal Etmemeniz Gerekir

Yukarıda saydığımız B vitaminlerinden sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer vitamin A ve E vitaminidir. Retinol olarak da bilinen A vitamini, zarar görmüş saç yapısının düzelmesinde son derece etkilidir. Saçlara esneklik kazandıran bu vitamin aynı zamanda saç yapısının doğallığını geri yükler. Balıkta, tereyağında, yumurtada, kayısıda, böğürtlende ve havuçta vardır.

E vitamini de kanda dolaşım esnasında oksijen taşımakta görevli olduğu için son derece önemlidir. Güçlü bağışıklığı olan insanların geneline bakarsanız, saçlarının da çok sağlıklı olduğunu görürsünüz. E vitamini eksikliği durumunda saçlarınız olumsuz olarak etkilenecek ve dökülmeye başlayacaktır. Bu nedenle içerisinde E vitamini olan fındık, ayçiçeği ve benzeri kuruyemişleri tüketmeniz gerekir.

Çinko Eksikliği Saç Dökülmesi Yapar mı?

Çinko, vücudumuzda bulunan ve birçok insülin hormonunun yapısında yer alan bir mineraldir. Genelde iskelet yapısında olan çinko DNA’nın iyi çalışmasını da sağlar. Çinko eksikliği saçların dökülmesini de etkiler. Bu nedenle içerisinde çinko olan besinler tüketmeniz gerekir.

Saçların ihtiyacı olan vitaminler dışında sayabileceğimiz çinko kepekli ekmek, süt ve süt ürünleri, tavuk, sarı yumurta, badem, ceviz, kuru fasulye, lahana, kuzu eti besinlerinde vardır. Çinkonun hayvansal gıdalarda daha çok bulunduğunu söyleyebiliriz ve saçlarınızın çinko sayesinde daha güçlü duracağını belirtebiliriz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz:

Whatsapp Sipariş
Mesajı Gönder