Sakal Bakımının Önemi

Sakal Bakımının Önemi

Erkeklerin çok daha karizmatik görünmesinde bir hayli yüksek etkiye sahip olan sakal bakımının önemi farklı şekillerde ifade edilebilmektedir. Öncelikli olarak kaliteli sakal çıkması için yapılması gerekli bazı durumlar bulunmaktadır. Bunların tam olarak yerine getirilmesiyle birlikte sakal oluşumu ve sakalın yönlendirilmesini sağlamak için yapılması gerekenler yer almaktadır.

Sakal Derisi

Sakal bakımı özelinde değerlendirme yapılabilmesi için deri ve sakal köklerinin ne kadar sağlıklı olduğu önem taşımaktadır. Belirli aralıklarla deri kısmının suyla temizlenmesi ve sakalın kesme yönünün aynı olması gibi hususlar önem taşırken çeşitli doğal bitki ürünlerinin kullanımı da derinin zengin yapıya sahip olmasını beraberinde getirmektedir.

Sakal Bakım Ürünleri:

  • Çok daha karizmatik sakallara sahip olunması için belirli aralıklarla bakım yapılması gerekli olmakla birlikte kullanılacak ürünlerin önemi de büyüktür. Sakal için özel şampuan kullanımlarıyla kuruma ya da pullanma durumları ortadan kaldırılmaktadır.
  • Bol sakallarda oluşabilecek kepeklenme içinde özel şampuan kullanımı gerekebilmektedir.
  • Taranması zor olan sakallar için şampuan sonrasında saç kremi gereklidir.
  • Zeytinyağı başta olmak üzere çeşitli yağlarla sakalların periyodik olarak bakımdan geçmesi de olumsuz durumları ortadan kaldırmaktadır.
  • Sıklıkla sakalların taranması neticesinde kirlenme önlenirken hava almaları da sağlanmaktadır.

 

Sakal Bakımında Özel Şampuan Etkisi

Kepek, pullanma gibi olumsuz hususların engellenmesi için gerekli olan özel şampuan kullanımı sakal bakımının önemi kapsamında değerlendirilmektedir. Öncelikle sakalın uç kısımlarının hafif şekilde ıslatılması sağlandıktan sonra şampuan kullanımı olmaktadır. Şampuanın masaj yoluyla sakalın diplerine kadar götürülmesi ve deriye nüfuz ettirilmesi de etki gücünü arttıran işlemler arasındadır. Daha sonrasında birkaç dakika beklenilmesi yeterli olurken ılık suyla durulama yapılmaktadır.

Sakal İçin Yağ Kullanımı

Sakalların çok daha bakımlı görülmesi ve yumuşak olması için çeşitli kremler bulunmaktadır. Daha kolay taranmasını da sağlayan bu kremlerin etki gücü sınırlı olurken sprey kullanımı her zaman için mümkün olmamaktadır. Bundan dolayı doğal karışımlar arasında bulunan zeytinyağı ya da badem yağı çokça tercih edilebilmektedir. Bir pamuğa zeytinyağı dökülmesinin ardından sakal içinde masaj yapılarak yayılması da sağlanabilmektedir. Özellikle sakalın iç kısımlarına doğru rahatsız etmeyecek bir şekilde yönlendirilmesi de pamuk yoluyla yapılabilmektedir. Kokulu olması yönüyle çeşitli yağlar tercih edilirken sakal bakımının önemi ölçeğinde argan yağı kullanımı bulunmaktadır.

Sarımsak Yağı

Cildin temiz olmasıyla birlikte kıl köklerinin çok daha güçlenmesinde tercih edilebilmektedir. Kıl köklerinin uyarılmasını sağlayan sarımsak yağı 20 dakika civarında sakal bölümünde bekletildikten sonra ılık suyla temizlenmektedir. Böylelikle çok daha gür ve hızlı sakal büyümesi görülürken temizleme görevine de sahiptir.

Sakal Tarzı Oluşturma

Sakal bakımlarında önemli hususlar arasında bulunan sakal şekilleri genel itibariyle farklılık göstermektedir. Ancak çok daha bakımlı ve düzenli olabilmesi için sıklıkla sakal kesimi gerekli olurken aynı düzen içinde tıraş yapılması da sakalın yıpranmasını önlemektedir. Jilet ya da tıraş makinesi kullanılarak yapılan sakal tıraşlarında mutlaka tek bir yöne doğru işlem yapılması gereklidir. Tüm sakalın aynı düzen içinde olması da sakal bakımının önemi açısından gereklidir. Bunda kişinin yüz hatlarının belirgin olduğu görülmektedir. Yuvarlak bir yüze sahip kişilerde çene bölümünde çok daha uzun sakal tercih edilebilmektedir. Kare yüze sahip kişilerde ise yanak kısımlarında çok daha bol sakal olması söz konusu olabilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz:

Whatsapp Sipariş
Mesajı Gönder