Sakal Uzaması

Sakal Uzaması

Erkekler için karizmatik görünüm sağlayan unsurların başında gelen sakal farklı şekillerde ve tarzlarda olabileceği gibi sakal uzaması da farklı yöntemler kullanılarak mümkün olmaktadır. Bununla birlikte uzaması ya da gürleşmesi istenildiği gibi olmayan sakallar için farklı ürünlerin kullanımı söz konusu olabileceği gibi yapılması gerekli işlemlerde bulunmaktadır.

Sakal Uzaması Nasıl Olur?

Sakal belirli bir süre sonrasında ortaya çıkmakla birlikte kıl kökleri ve deri yapısıyla ilişki içerisindedir. Yetersiz kıl köklerinin bulunması ya da derinin yeterli temizliğe sahip olmaması durumunda sakal uzaması beklenildiği gibi olmayabilmektedir. Aynı zamanda çeşitli ürünlerle köklere müdahale edilerek çok daha kısa süre içinde sakal uzaması da sağlanabilmektedir.

Sakal Uzaması İşlemleri:

  • Cildin pürüzsüz ve temiz olmasıyla sakal doğru orantılı bir ilişki içerisindedir. Sabah ve akşam vakitlerinde olmak üzere yüz temizleyici ürünlerle cildin temiz tutulması gereklidir.
  • Kullanılacak krem veya nemlendirici ürünlerin mutlaka Okaliptüs içerikli olması gereklidir. Böylelikle yüzdeki kılların çıkma süresi de azalmaktadır.
  • Yüz bölümünde kıl dönmesi ya da batık kıl rahatsızlıklarının bulunması durumunda da sakalın uzaması eşit olmayacaktır.
  • Çeşitli doğal bitki ürünleriyle birlikte farklı yağların kullanımları da sakal uzamasını sağlayan mineraller içermesinden ötürü fayda sağlayabilmektedir.
  • Her gün vitamin hapı kullanımları da sakal uzamasını ve sakal çıkmasını sağlayacak unsurlar arasında yer almaktadır.

Sakal Uzamasını Etkileyen Psikolojik Faktörler

Sakal her ne kadar fiziksel olarak görülse de farklı psikolojik yönlere de sahiptir. Özellikle genç yaşlarda çok az uyku alınması durumunda sakal gelişimi yeterli olmamaktadır. Bununla birlikte vücudun yeterli dinlenmeye sahip olmaması da hasarlı cildin yenilenmesini geciktirmektedir. Böyle bir durumda sakal uzama oranı da düşük kalabilmektedir. Aynı zamanda stresli ortamlarda bulunulması ya da kişinin devamlı stresli olması da sakal uzamasını önemli bir oranda azaltmaktadır. Bundan dolayı kişinin mutlu olması gerekli olurken sevilen işlerin yapılmasıyla kan dolaşımı da artırılabilmektedir. Böylelikle istenildiği gibi sakal uzaması elde edilmektedir.

Sakal İçin Yağ Kullanımları

Zeytinyağı başta olmak üzere argan yağı veya badem yağı kullanımlarıyla sakalların bakımdan geçirilmeleri söz konusudur. Belirli aralıklarla havalandırılması gerekli olan sakaların çok daha yumuşak olması ve taranabilir olması için yağ kullanımları önem taşımaktadır. Aynı zamanda kıl köklerine etkisi olan yağlar sayesinde uzaması da mümkün olmaktadır.

Sarımsak Yağı

B1, B6, B12 gibi vitaminler neticesinde kıl uzamaları sağlanırken sarımsak yağı kullanımları da kıl köklerinin güçlenmesi beraberinde getirmektedir. Birkaç damla kıl köklerine damlatılmasından sonra masaj yoluyla yedirilmesi sağlanmaktadır. Daha sonrasında ise 20-25 dakika bekletilmesinden sonra temizlenmelidir. Günde birkaç kez uygulanması mümkün olurken birkaç hafta içinde verimliliği artan kıl kökleri sayesinde sakal uzaması elde edilmektedir. Ancak kullanımında oran önemli olurken sivilce ya da çeşitli yaraların bulunduğu kısımlara sürülmemesi gerekmektedir.

Nemlendirici Kullanımı

Çeşitli yağlarla birlikte vücut için önemli olan nemlendirici kullanımı da sakal uzaması özelinde faydalı olmaktadır. Özellikle yüz bölümünün tamamında kullanılan nemlendirici sonrasında oval şekilde masaj yapılması da tüm gözeneklerin açılmasını beraberinde getirmektedir. Aynı zamanda deriye nüfuz etmesiyle birlikte canlılık sağlaması da sakalların çok daha verimli oluşmasını kazandırmaktadır. Daha gür sakallar için soğuk suyla yıkama yapılması da günlük olarak faydalar arasında sıralanmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz:

Whatsapp Sipariş
Mesajı Gönder