Tırnak Mantarı Hakkında Yazı

Tırnak Mantarı Hakkında Yazı

Mantar daha çok ayak bölgesinde görülebilen bir rahatsızlık olsa da ellerdeki tırnaklarda da mantar olabileceğini bilmelisiniz. El tırnaklarında ya da ayak tırnaklarındaki mantarlar tedavi edilmezse bunun sonuçları çok daha büyük olabilir ve mantar vücudunuzun diğer bölgelerine de yayılabilir. Bu nedenle tırnak mantarı hakkında yazı ve yorumlara bakarsanız mutlaka tedavi yöntemlerinin uygulanması gerektiğini yazdıklarını göreceksiniz.

Tırnak Mantarının Özellikleri Nelerdir?

Tırnak mantarları genelde erkeklerde daha çok görülür ve büyük tırnağı olan kişilerde daha sıkıntılı geçebilir. Ellerinizde de olabilecek olan mantarlar kadınların sağlığı ve estetik görünüşü açısından da tehlike oluşturur. Ayrıca bir tırnak mantarı, tırnak üzerinde enfekte olduğu an diğer tırnağa da hızlı bir şekilde yayılma gösterebilir. Bu nedenle tedavisinin en kısa sürede yapılması şarttır.

Genelde çevresel faktörlerden kaynaklı olduğunu söyleyebileceğimiz bu tırnak mantarları için önlem almak gerekir. Örneğin uzun saatlerce kapalı ayakkabı giymek, el ve ayakları çok yüksek ısıda maruz bırakmak ve benzeri çevresel etmenleri sayabiliriz. Öncelikle mantarınızın neden oluştuğunu bulursanız daha sonrasında bunu tekrar engellemek için bu çevresel faktörü de engelleyebilirsiniz. Ayrıca unutulmamalıdır ki mantar tedavi edilip kısa sürede geçse bile tekrarlayabilen bir rahatsızlıktır.

Tırnak Mantarının Yayılmasını Önlemek İçin Bunlara Dikkat Edin

  • Çok dar ayakkabılar giymemeye özen gösterin. Ayakkabılarınız sentetik malzemeden yapılmış olmasın.
  • Kış mevsiminde ayaklarınızı ıslak ve nemli bırakmayın. Çorap seçimi de çok önemli olduğu için çorap kumaşı da önemlidir ve çoraplarınızı gün aşırı değiştirin.
  • Spor salonlarında ve benzeri yerlerde bir başkasının kullandığı terliği, havluyu kullanmamaya özen gösterin.
  • Güzellik merkezlerinde ya da kuaförlere gittiğiniz zaman bir başkasının kullandığı tırnak makasını ya da diğer tırnak bakım malzemelerini kullanmayın ve bunların temizlendiğinden emin olun.
  • Tırnak mantarı hakkında yazı ve önerilerden biri de % 100 pamuklu çorap kullanmaktır.

El Tırnak Mantarı İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Elinizin tırnaklarında da mantar oluşabilir ve bu durum sizi çok rahatsız edebilir. Elde oluşan tırnak mantarını önlemek için de bazı önlemler alabilirsiniz. Örneğin pek çok kişi bulaşık ve çamaşır yıkarken eldiven kullanmaz ancak bu mantarı önlemek için çok etkili bir yoldur. Yani suyla temasın olacağı her işlem için mutlaka eldiven kullanmanız gerekir.

Başkalarının tırnak makaslarını kullanmamanız gerektiğini de bilmelisiniz. Kendi tırnak makaslarınızı yanınızda götürün ve bir başkasının tırnak bakım ürünlerini kullanmayın. Havlularınızı ve vücut liflerinizi de kimseyle paylaşmayın ve kimsenin vücut lifini kullanmayın.

Tırnaklarınız İçin Ev Yapımı Bakımlar Uygulayabilirsiniz

Tırnaklarınızda mantar oluşmasını istemiyorsanız bunun için basitçe evde uygulayabileceğiniz bazı bakımlar vardır. Bunlardan biri de çay ağacı yağı ile yapılan bakımdır. 20 gün boyunca uyguladığınız bu yağ sayesinde ayak tırnaklarınızın çok daha sağlıklı olduğunu göreceksiniz.

Tırnak mantarı hakkında yazı ve bakım uygulamalarına bakarsanız limon suyunun da önerilen bakım ürünleri arasında olduğunu göreceksiniz. Zeytinyağı da derileri yumuşatmak ve bakım yapmak için kullanılır. Bunlar dışında ciddi bir mantar probleminiz varsa mutlaka doktora gitmeli, ilaç kullanmalısınız. Uzman yardımı alarak mantar problemini daha kısa sürede çözebilecek ve gerçekten mantar sorununun önüne geçeceksiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz:

Whatsapp Sipariş
Mesajı Gönder