Topuk Dikeni Hakkında

Topuk Dikeni Hakkında

Birçok nedenden oluşabilen topuk dikeni özellikle de ayakta durarak çalışan kişilerin günlük hayatını ciddi anlamda tehdit eden bir sağlık sorunudur. Topuk dikeni hakkında ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler edinmek istiyorsanız internette bununla ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Genelde duruş bozuklukları, aşırı kilo alma, düz taban olma, çok sık egzersiz yapmak ve uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giymekten dolayı topuk dikeni oluştuğu gözlemlenmiştir.

Topuk Dikeni Neden Olur?

Topuk dikeni neden olur sorusu için yukarıda saydığımız etmenler dışında daha pek çok etmen sayabiliriz. Bilimsel açıklamasını yapacak olursak aslında ayağın altında bulunan bir tendomun kısalması şeklinde kısa ve bilimsel bir açıklama yapabiliriz. Yani ayağın yaylanmasını ve esnek bir hareket yapmasını sağlayan bu yer kısalırsa hareket de daralır. Topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyum birikmesi sonucunda da bir çıkıntı olur ve bu çıkıntı kemiksi bir yapıya sahiptir.

Topuk Dikeni Kadınlarda Daha Çok Görülüyor

Topuk dikeni aslında erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlık. Bunun nedeni de kadınların yüksek topuklu ayakkabıyı çok sık tercih etmesi yatıyor. Ancak hiç yüksek topuklu giymeyen kadınlarda bile bu problemin çıktığını söyleyebiliyoruz.

Diğer nedenleri arasında iç tarafı desteksiz ayakkabı giyiyor olmak da yatıyor. Bu nedenle ayakkabı seçimine çok dikkat etmek ve ayağınızın rahat edeceği sağlıklı ayakkabılar almak son derece önemli oluyor. Uzun süre ayakta duruyorsanız ve düztaban probleminiz varsa ya da ayak kavisiniz yüksekse de bu problemle karşılaşıyor olabilirsiniz. Diyabet hastaları, eklem romatizması olanlar da topuk dikeniyle karşılaşabilir. Topuk dikeni hakkında yazı ve yorumlara bakarsanız hangi tür insanların bu sorunu yaşadığını daha iyi anlayabilirsiniz. Eğer yürüme bozukluğuna da sahipseniz topuk dikeni olma riskinizin çok fazla olduğunu bilmelisiniz. Buna önlem almak için yürüme alışkanlığınızı değiştirebilir ya da bir uzmana gözükebilirsiniz.

Topuk Dikeninin Belirtileri Nelerdir?

  • Sabahları uyandıktan sonra ilk birkaç adım attığınız zaman ayağınızda şiddetli bir ağrı hissediyorsanız ve topuğunuzdan yayılan bir ağrı varsa bunu gözlemlemelisiniz. Eğer kendiliğinden ya da yürüme sonrası geçiyorsa topuk dikeni olabilir.
  • Uzun süre oturur pozisyondan sonra ayağı kalktığınız zaman ağrı oluşuyorsa topuk dikeni olabilir.
  • Uzun yürüyüşler yaptıktan sonra ayaklarınız ağrıyorsa bu da topuk dikeni habercisidir.
  • Topuk ağrıları gün içerisinde tekrarlıyorsa sizde de topuk problemi olabileceğinden bir an önce bir uzmana gözükmeniz gerekir.
  • Geceleri hafifleyen ve gün içerisinde yürüyüşlerden sonra daha çok artan topuk ağrıları buna işarettir.

Topuk Dikeni Tedavisi İçin Dinlenmek Şart

Topuk dikenini tedavi etmek için dinlenmenin şart olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için ayağınızın üzerindeki baskıyı azaltmanız ve gün içerisinde ayağınızı dinlendirmeniz gerekir. Eğer topuk dikeninize duruş ve yürüme bozukluğunuz sebep oluyorsa bunu mutlaka düzeltmeli ve düzeltmek için gerekiyorsa profesyonel bir yardım almalısınız.

Topuk dikeni hakkında yazı ve videolarda aynı zamanda buz uygulamasının iyi geldiği de yazmaktadır. Bu nedenle bu bölgeye yirmi dakika süreyle günde iki üç defa buz uygulaması da yapabilir ve ağrınızı hafifletebilirsiniz. Ancak mutlaka bir doktora gitmeli ve profesyonel yardım alarak sorunu çözmelisiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz:

Whatsapp Sipariş
Mesajı Gönder