Yanan Saçlar Hakkında

Yanan Saçlar Hakkında

Çok stresli olduğunuz zamanlarda aniden saçınızı değiştirme fikriyle hareket ederek, çok saç boyasına maruz kalabilir ve saçınızı yakabilirsiniz. Öncelikle yıpranma belirtisiyle başlayan bu etkiler zamanla dökülme ve kırılma yapabilir. Bu yıpranmalar da hemen arkasından saçın yanmasına neden olur. Yanan saçlar hakkında yapılabilecek bazı tedavi yöntemleri olsa da diplerden uca kadar yanan bir saçı kurtarmak maalesef oldukça zordur.

Saçınıza Dokunduğunuz Zaman Yandığını Hissedebilirsiniz

Saç yanmasını aslında elinizle saçınıza dokunduğunuz zaman hissedebilirsiniz. Çünkü elinizi keçe gibi bir his gelecektir. Bu durum özellikle boyadan yanan saçlarda böyledir. Isıtıcıya çok maruz kalan ve fazla ısı işlemi gören saçlarda da aynı etki söz konusu olacaktır. Saçınıza sürekli dışarıdan müdahale ederseniz ve durum saçınızı ve saç diplerinizi yoracak ve ölmelerine neden olacaktır.

Aslında saç yorulması, saç yanmasından hemen bir önceki adımdır. Çünkü saçlarınız hiçbir şekli almayacak ve kurutmaya çalıştığınız zaman da kabaracaktır. Dışarıdan hiçbir zaman hoş durmayan yorulmuş saçlarınız için herhangi bir onarma işlemi de mümkün olmayabilir. Saçınızı evde yanlış işlem yaparak yakabileceğiniz gibi kuaförde de yakabilirsiniz. Bunun için kurtarmaya yönelik uygulanacak yöntemleri biliyor olmanız önemlidir.

Yanan Saçı Tedavi Etmek İçin Hangi Adımlar Uygulanır?

  • Yanan saçı tedavi etmek için ilk olarak saç diplerini havalandırmak gerekir. Bunun için en az 2 ay boyadan ve ısı işlemlerinden saçın uzak durması önemlidir.
  • Eğer saçınız boyalıysa, saçın yarısı yenilenene kadar boya işlemi tekrar yapılmamalıdır.
  • Saçı hareketlendirmek için ve kök hücrelerin yenilenmesini sağlamak için saç kırıklıkları kesilmelidir. Hatta imkan varsa saç daha kısa kestirilebilir.
  • Saçların da bol bol oksijene ihtiyaç duyduğunu bilmeniz gerekir.
  • Saç kestirdikten sonra saç teli güçleneceği için saçın yanmış görüntüsü daha kısa sürede düzelecektir.
  • Yukarıda saydığımız aşamaları geçtikten sonra saç bakım uzmanlarına bazı maskeleri yaptırtabilir ya da saça düzenli olarak bakım yağları uygulayabilirsiniz.

Yanan Saç İçin Doğal Yumurta Maskesi Uygulayabilirsiniz

Yanan saçlar hakkında verilen doğal tedavi yöntemlerinden biri de yumurta maskesidir. 1 yumurta ve 5 yemek kaşığı Hindistan cevizi kullanılarak yapılan bu maske saç köklerinizden saç telinin ucuna kadar size yarar sağlayacaktır. Maskeyi saç derinize masaj yaparak uygulamalı ve parmak uçlarınızı kullanmalısınız. Durulamaya kadar bir süre saçınızda maskenin kalmasını sağlamalısınız.

2 günde bir yapabileceğiniz bu yumurta maskesi hem saçlarınızın canlılığa kavuşmasını sağlayacak hem de Hindistan cevizi sayesinde güzel kokmasını da sağlayacaktır. Bu maske sadece yanmış saçlara değil, kurumuş saçlara da iyi gelecek ve parlaklık verecektir.

Yanan Saçlar İçin Hangi Bakım Ürünlerini Almak Gerekir?

Yanmış olan saçlarınızı eski haline getirmek için kaliteli saç bakım ürünleri kullanmanız gerekir. Bunun için kozmetikçilerde kaliteli bakım ürünleri bulabilirsiniz. İncelemek için zaman ayırmanız ve sadece markasına göre değil, içeriğine göre almanız önemli olacaktır.

Yanan saçlar hakkında genelde önerilen bakım ürünlerinin içerisinde kurutan maddeler olmaz. Yani sülfat, sodyum, izopropil alkol gibi etkenler olan kimyasal içerikli şampuanlardan uzak durmalısınız. İçerisinde doğal yağların olduğu bitki özütlü şampuanları ve saç bakım ürünlerini kullanmanız yanan saçlar için daha etkili olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz:

Whatsapp Sipariş
Mesajı Gönder