Yüz Kırışıklığı Hakkında

Yüz Kırışıklığı Hakkında

Yaşlılığın etkisini gözle görebileceğimiz yerlerden biri de yüzdür. Yüzde oluşan kırışıklıklar sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterebileceği için bunun olduğu durumlarda bir an önce çözmek isteyebilirsiniz. Yüz kırışıklığı hakkında ve söylenenlere bakarsanız nelere daha çok dikkat etmeniz gerektiğini öğrenecek ve çevresel faktörleri en aza indirgeyerek bir an önce kırışıklıklardan kurtulmak isteyeceksiniz.

Bazı İnsanlar Kırışıklık Anlamında Daha Şanslı

Bazı kişilerin kırışıklık anlamında çok şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü genelde genetik olarak da etkili olan bu durum, genlerinde olmayan insanlarda daha geç gözlemlenebilir. Yaşı çok geçkin kimi kişilerin çok ışıl ışık ve kırışıksız bir cildi olabilir.

Genler kısmen cilt görüntüsünü belirlediği için önemli bir faktördür. Ancak bunun dışında genlerden ayrı olarak cilt tipine ve görünüşe etki eden çok sayıda çevresel faktörü sayabiliriz. Bunlar beslenme şekli, spor yapıp yapmama durumu, sigara ve uyuşturucu gibi alışkanlıklar, yaşanan stres ve psikolojik rahatsızlıklar ve benzeri faktörlerdir. Bunların her biri kırışıklığı ve cildinizin durumunu birebir etkiler.

Kırışıklığa Neden Olan Başlıca Etmenler Nelerdir?

Yüz kırışıklığı hakkında yazılar ve yorumlara bakarsanız genel olarak cilt kırışıklığına neden olan faktörlerin bazı kategorilerde toplandığını görebilirsiniz. İşte kırışıklığa neden olan başlıca faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Genel olarak bir sağlık sorununuz varsa bu cildinize doğrudan yansıyacaktır.
  • Zihinsel bir kusurunuz varsa ya da depresyondaysanız, üzüntü yaşadıysanız da bu cildinize yansır.
  • Beslenmenizde çok az vitamin varsa ve vitamin alamıyorsanız cildinizde değişimler olur.
  • Bazı ürünleri çok kullanıyorsanız da cildiniz bundan zarar görebilir. Örneğin aşırı sigara ve aşırı alkol kullanımı gibi.
  • Güneşe çok çıkıyorsanız da cildiniz erken yaşlanabilir ve kırışabilir.
  • Çevresel kirlilik de cilde büyük ölçüde zarar verir.
  • Cilt bakımı yapmamak ve cildi düzenli olarak temizlememek de cildi erken yaşlandırır.
  • Yeterince su tüketmiyor olmak da cildi yaşlandırır.

Kırışıklık Nasıl Önlenir?

Kırışıklığı önlemek için bazı ipuçlarını kullanabilirsiniz. Eğer önlemini alır ve kırışıklığı önlerseniz bu sayede çok daha doğal ve genç görünebileceksiniz. Sadece kırışıklığı önlemekle kalmayacak ve cilt kusurlarınızı da bu sayede kapatmış olacaksınız. Yüzünüze iyi bakmanız ve düzenli olarak temizleyerek cilt bakımlarınızı yaptırmanız kırışıklığı önlemek için ilk yapabileceğiniz alışkanlıklardan biridir.

Kırışıklığı önlemek için beslenmenize dikkat etmeniz de çok önemlidir. Yediğiniz her şeyin cildinizde bir etkisi olur. Bu nedenle C vitamini açısından zengin yiyecekler tüketebilirsiniz. Ayrıca ıspanak, domates ve brokoli gibi sebzelerde cilt için idealdir. Ani kilo değişimlerinin de çok büyük bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle hızlı kilo alıyor ya da veriyorsanız cildiniz için bunun bir problem oluşturacağını bilmeli ve buna göre hareket etmelisiniz.

Cildinizi UV Işınlarından Korumanız Gerekir

Yüz kırışıklığı hakkında yazılar ve önlemlere bakarken başlıca söylenen önlemlerden biri de cildi UV ışınlarından korumaktır. Çok uzun süre güneşin altında kalan kişilerin ciltleri çok daha erken yaşlanabilir. Bu nedenle en az 30 faktörlü güneş koruyucu kremler kullanarak güneşin altına çıkmalısınız. Güneşin altında geçirdiğiniz saatleri kısıtlar ve güneş koruyucu kremler kullanırsanız zararlı UV ışınlarının etkisini de azaltmış olacaksınız diyebiliriz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz:

Whatsapp Sipariş
Mesajı Gönder